Czasopismo: ANNALS OF AGRICULTURAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE (ISSN: 1232-1966)
Współautorzy: Stanisław Lachowski
Rok wydania: 2007
Streszczenie: W Polsce znaczny procent dzieci z rodzin wiejskich jest anagażowanych przez rodziców do wykonywania różnych prac w gospodarstwie rolnym. Wykonywanie tych prac rodzi w dzieciach różnorodne reakcje emocjonalne: od lęku, strachu, niepokoju po satysfakcję, zadowolenie i dumę. Subiektywne poczucie szczęścia i satysfakcji z życia to wyjątkowo ważny czynnik kształtujący zdrowie psychiczne jednostek i ich funkcjonowanie. Celem prezentowanych badań jest określenie, w jakim stopniu jakość komunikacji między rodzicami a dziećmi oraz poziom rodzinnej spójności i elastyczności, rozumianych zgodnie z Modelem Kołowym Olsona i współpracowników, modyfikuje reakcje emocjonalne dzieci związane z wykonywaniem prac w gospodarstwie rolnym. Badaniami objęto 192 dzieci w wieku 12-13 lat, których rodzice prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Wzrastanie w rodzinie o zrównoważonym poziomie spójności, elastyczności oraz o dobrej komunikacji z matką i ojcem sprzyja pojawianiu się u dzieci uczuć pozytywnych w związku z wykonywaniem prac. W takich rodzinach, częściej niż w rodzinach o złej komunikacji i w rodzinach dysfunkcjonalnych (niezaangażowanych, sztywnych) dzieci doświadczają satysfakcji, mają poczucie pogłębiania się więzi z rodzicami, poczucie bycia bardziej dorosłym i dobrego przygotowania się do dorosłego życia. Charakterystyki rodziny wskazujące na zaburzenia w jej funkcjonowaniu (brak dobrej komunikacji z matką i ojcem, niezaangażowanie, sztywność, chaos w rodzinie) współwystępują z doświadczaniem przez dzieci nieprzyjemnych stanów emocjonalnych: z poczuciem dyssatysfakcji, bycia nieszczęśliwym, z niezadowoleniem, z odczuciem, że należałoby się raczej uczyć niz pracować.
Słowa kluczowe: Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziny, Praca dzieci, Model Kołowy Systemu Rodzinnego, Rodziny wiejskie

author = "Bogusława Lachowska and Stanisław Lachowski",
title = "Mental Wellbeing of Children Engaged in Agricultural Work Activities and Quality of Family Environment",
journal = "ANNALS OF AGRICULTURAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE",
year = "2007",

Lachowska, B. and Stanisław Lachowski(2007). Mental Wellbeing of Children Engaged in Agricultural Work Activities and Quality of Family Environment. ANNALS OF AGRICULTURAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE, 1, 115-121.