[The Circumplex Model of Marital and Family Systems compiled by D. H. Olson and his co-workers and the tools for measuring it]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2009
Streszczenie: Przedstawiona najnowsza wersja Modelu Kołowego Systemów Małżeńskich i Rodzinnych FACES IV autorstwa D. H. Olsona i wsp.do tej pory nie była prezentowana na gruncie polskim. Stanowi ona kolejną już próbę opracowania koncepcji teoretycznej dzięki której możliwe będzie lepsze poznanie i zrozumienie funkcjonowania rodziny oraz planowanie oddziaływań terapeutycznych i monitorowanie ich efektów. Zaprezentowane narzędzie badawcze, stanowiące polską adaptację kwestionariusza opracowanego na bazie tego Modelu, posiada satysfakcjonujące właściwości psychometryczne. Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań nad kwestionariuszem: nad treścią pozycji z kwestionariusza usuniętych oraz badań z udziałem innych grup osób (np. dorastające dzieci, rodzice w fazie pustego gniazda, małżonkowie bez dzieci). Przedstawiona skala FACES IV wydaje się być ciekawym i wartościowym narzędziem badania rodziny, zwłaszcza wobec obecności na gruncie polskim niewielkiej liczby narzędzi pomiaru wymiarów systemowych rodziny oraz ze względu na specyfikę pomiaru jaki jest możliwy dzięki tej metodzie: dokładna charakterystyka zasobów, mocnych stron rodziny(obszary zrównoważenia) i problemów w funkcjonowaniu (obszary niezrównoważenia).
Słowa kluczowe: Model Kołowy Systemów Małżeńskiego i Rodzinnego, relacje wrodzinie, spójność, elastyczność, komunikacja rodzinna

author = "Bogusława Lachowska",
title = "Rodzina jako system społeczny w ujęciu Modelu Kołowego Systemów Małżeńskiego i Rodzinnego opracowanego przez D.H. Olsona i współpracowników oraz narzędzia pomiaru ",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2009",

Lachowska, B. (2009). Rodzina jako system społeczny w ujęciu Modelu Kołowego Systemów Małżeńskiego i Rodzinnego opracowanego przez D.H. Olsona i współpracowników oraz narzędzia pomiaru . Roczniki Teologiczne, 10, 189-207.