Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Nowy Sącz
Rok wydania: 2009
Tytuł publikacji: Synergia w relacjach interpersonalnych i w organizacji. Wybrane zagadnienia z psychologii kierowania
Redaktorzy: Zenon Uchnast
Streszczenie: Celem opracowania jest określenie czynników sprzyjających synergii praca-rodzina. Synergia praca-rodzina rozumiana jest zgodnie z propozycją teoretyczną przedstawioną przez J. G. Grzywacza i współpracowników. Czynników sprzyjających synergii poszukiwano wśród zasobów i wymagań w obszarze pracy i rodziny zgodnie z koncepcją P. Voydanoff. Analizy przeprowadzono uwzględniając wyniki badań 61 par małżeńskich zaklasyfikowanych jako doświadczających synergii oraz 47 par nie doświadczających synergii. Uzyskane dane potwierdzają przyjęte założenia teoretyczne, zgodnie z którymi wyższy poziom zasobów w obszarze pracy i rodziny sprzyja synergii, natomiast wymagania związane z tymi obszarami rzadko maja istotne znaczenie. Niższy poziom tylko niektórych wymagań sprzyja synergii. Stwierdzono również, że niektóre zasoby i wymagania mają różne znaczenie w grupie kobiet i mężczyzn.
Słowa kluczowe: konflikt praca-rodzina, facylitacja praca-rodzina, synergia praca-rodzina

author = "Bogusława Lachowska",
title = "Synergia między pracą i rodziną. Badania aktywnych zawodowo par małżeńskich mających dzieci",
journal = "",
year = "2009",

Lachowska, B. (2009). Synergia między pracą i rodziną. Badania aktywnych zawodowo par małżeńskich mających dzieci. , 155-170.