Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2010
Tytuł publikacji: Sytuacje konfliktu w środowisku rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym. Jak sobie radzą z nimi dzieci i młodzież?
Redaktorzy: Danuta Borecka-Biernat
Streszczenie: Zaprezentowane wyniki badań, w których zastosowano polską wersję kwestionariuszy stylu i efektów rozwiązywania konfliktów w relacji między adolescentami i ich rodzicami wskazują na satysfakcjonującą rzetelność i trafność omawianych skal. Twierdzenia wchodzące w skład wyodrębnionych skal stanowią wskaźniki konstruktów teoretycznych mierzonych przez wyjściową wersję kwestionariuszy. Wyodrębnione zostały, podobnie jak w wyjściowej wersji kwestionariuszy, dwa możliwe efekty konfliktu: jego eskalacja połączona z narastającą frustracją oraz zakończenie sporu pogłębieniem więzi między jego partnerami. Wśród stylów rozwiązywania konfliktów wyróżniono, zgodnie z oczekiwaniami, styl agresywny oraz styl polegający na dążeniu do kompromisu. Nie udało się wyodrębnić podskali mówiącej o unikaniu konfliktu (podobnie, jak w brytyjskiej wersji kwestionariusza dla adolescentów). Pomimo ogromnego zainteresowania problematyką komunikacji wewnątrzrodzinnej i świadomości dużego znaczenia jakie mają umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sporów, w dalszym ciągu brak w tym obszarze metod badawczych. Ze względu na zjawisko globalizacji i nasilające się procesy migracyjne, ważne wydaje się również podejmowanie prób tworzenia takich narzędzi badawczych, które będą pozwalały na przeprowadzanie i porównywanie wyników badań w różnym kontekście kulturowym.
Słowa kluczowe: Style rozwiązywania konfliktów, efekty rozwiązywania konfliktów, adolescenci

author = "Bogusława Lachowska",
title = "Style rozwiązywania konfliktów i ich efekty w relacji między rodzicami i adolescentami - prezentacja narzędzi pomiaru",
journal = "",
year = "2010",

Lachowska, B. (2010). Style rozwiązywania konfliktów i ich efekty w relacji między rodzicami i adolescentami - prezentacja narzędzi pomiaru. , 180-206.