Persiflages van Jiskefet als lesondersteuning
[Satire from Jiskefet as lesson support]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Rok wydania: 2021
Streszczenie: Satyryczny serial telewizyjny Jiskefet był emitowany w latach 1990-2005 przez nadawcę VPRO. Podczas gdy popularna satyryczna seria telewizyjna Kooten & De Bie również ryzykowała parodiami politycznymi, Jiskefet był bardziej absurdalny i głównie parodiował pewne subkultury. W tym artykule chcę się przyjrzeć, jak te ponadczasowe parodie mogą być wykorzystane jako pomoc w prowadzeniu lekcji. Jiskefet jest nie tylko częścią holenderskiej kultury, ale parodie powiększają również typowe holenderskie elementy kulturowe. Przykładem są stowarzyszenia studenckie, kultura wolontariatu, ośrodki opieki, o których często się mówi, oraz kultura biurowa z nieuniknionym lunch boxem i biurowym humorem. Ponadto parodie stanowią interesujący materiał językowy w postaci neologizmów, które wzbogaciły język niderlandzki. To również zostanie omówione. Wreszcie, fakt, że stereotypy i uprzedzenia są wykorzystywane w parodiach, daje możliwość dyskusji ze studentami na temat stereotypów.
Słowa kluczowe: parodie, Jiskefet, satyra, elementy kulturowe, pomoc w prowadzeniu lekcji, stereotypy
DOI: 10.19195/0860-0716.31.10

author = "Bas Hamers",
title = "Persiflages van Jiskefet als lesondersteuning",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2021",

Hamers, B. (2021). Persiflages van Jiskefet als lesondersteuning. Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, 141-156.