Anna Głąb

Sztuka, język i milczenie na podstawie filozofii Ludwiga Wittgensteina oraz powieści Iris Murdoch "W sieci"
[Art, Language and Silence on the base of Ludwig Wittgenstein’s philosophy and Iris Murdoch’s Novel 'Under the Net'.]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Analiza i Egzystencja (ISSN: 1734-9923)
Rok wydania: 2014
Numer czasopisma: 27
Strony od-do: 147-174
Streszczenie: Autor analizuje słowa L. Wittgensteina z Traktatu logiczno-filozoficznego, iż „etyka i estetyka to jedno” (6.421) w odniesieniu do trzech innych zdań, jakie można znaleźć w Notatkach 1914-1916: „Sztuka jest ekspresją”; „Dzieło sztuki jest przedmiotem postrzeganym sub specie aeternitatis; a dobre życie jest światem postrzeganym sub specie aeternitatis. Oto jest związek między sztuką a etyką”; oraz „Życie jest poważne, sztuka jest wesoła”. Następnie przekonanie o tym, że etykę i estetykę łączy to, iż należą one do sfery tego, co niewyrażalne, i co można tylko pokazać, autor przenosi na grunt powieści Iris Murdoch W sieci, która powstała nie tylko z inspiracji filozofią Wittgensteina zawartą w jego Traktacie…, ale również nim jako mentorem dla wielu adeptów filozofii, wśród których była również ona sama.
Słowa kluczowe: Wittgenstein, sztuka, Tilghman, Murdoch, milczenie, język



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Anna Głąb",
title = "Sztuka, język i milczenie na podstawie filozofii Ludwiga Wittgensteina oraz powieści Iris Murdoch ''W sieci''",
journal = "Analiza i Egzystencja",
year = "2014",
number = "27",
pages = "147-174"
}

Cytowanie w formacie APA:
Głąb, A. (2014). Sztuka, język i milczenie na podstawie filozofii Ludwiga Wittgensteina oraz powieści Iris Murdoch "W sieci". Analiza i Egzystencja, 27, 147-174.