[Old and new forms of Catechesis in the Family. The premises of the Catechism according to Edmund Bojanowski]

Czasopismo: Teologiczne Studia Siedleckie (ISSN: 1733-7496)
Rok wydania: 2023
Tom: XX
Streszczenie: Analizy podjęte w niniejszym opracowaniu zmierzają do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jakie można zaproponować „stare i nowe” formy katechezy w rodzinie? Realizacji postawionego celu badawczego posłużyła metoda krytycznej analizy źródeł, a następnie metoda analizy i metoda syntezy katechetycznych dokumentów Kościoła i dostępnej literatury. Pierwsza część rozważań dotyczy zmieniającego się zakresu katechezy rodzinnej na przestrzeni historii Kościoła. Były to trendy przejścia od katechumenatu rodzinnego do doświadczenia katechumenatu w parafii, aż po próby wychowania integralnego zgodnego z celami szkoły. W drugiej części opracowany został kontekst powstania nowego katechizmu rodzinnego. Kontekstem powstania nowego katechizmu było odnalezienie i posegregowanie wielu nieuporządkowanych dotąd notatek bł. Edmunda Bojanowskiego bezpośrednio z obszaru katechezy. W trzeciej części ukazane są nowe formy katechizmu. Adresatami katechizmu są rodzice, którzy wraz ze swoimi dziećmi życia w kulturze cyfrowej. Ukazane są „stare i nowe” formy katechezy w rodzinie. Katechizm z wszystkimi nowymi elementami medialnymi jest dostępny on-line. Jest wydana również wersja tradycyjna, książkowa. Rodzice sami mogą wybrać formę, która z jednej strony pozwoli rodzinie wprowadzać dzieci w świat wiary, a z drugiej, gdyby dziecko byłoby już uzależnione od świata wirtualnego – korzystać z tradycyjnej książki.
Słowa kluczowe: formy katechezy, katecheza w rodzinie, katechizm, kultura cyfrowa
Dostęp WWW: https://zenodo.org/records/10343737
DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.10343737

author = "Andrzej Kiciński",
title = "Stare i nowe formy katechezy w rodzinie. Założenia katechizmu według Edmunda Bojanowskiego",
journal = "Teologiczne Studia Siedleckie",
year = "2023",

Kiciński, A. (2023). Stare i nowe formy katechezy w rodzinie. Założenia katechizmu według Edmunda Bojanowskiego. Teologiczne Studia Siedleckie, 20, 145-159.