Wyzwania wobec stresu nastolatków z zaburzeniami spektrum autyzmu na lekcji
[Challenges to stress of adolescents with autism spectrum disorders in the classroom]

Czasopismo: Zeszyty Formacji Katechetów (ISSN: 1642-090X)
Współautorzy: Aleksandra Przytuła
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Termin „stres” nie występuje w Biblii i nie występuje w niej także termin „autyzm”. Jednak rzeczywistość słowa Bożego wprowadza nas w ponowne odkrycie ewangelicznego przypowieści ewangelicznej o dobrym Samarytaninie (Łk 10,25-37), bowiem na drodze służby w szkole, często dziś spotykamy się z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Poznanie ich, próba zrozumienia ich sposobu funkcjonowania jest wyzwaniem dla nauczycieli, którzy chcą im pomóc rozwijać się całościowo. Dla nauczycieli religii będzie to włączenie się w troskę Kościoła katolickiego, która wyrasta z działania samego Boga. Jezus Chrystus pokazał nam, że Bóg troszczy się o każdego człowieka. Niejako wyprowadza każdego człowieka z sytuacji stresowej, czasami uzdrawia, czasami uczy i zachęca, aby nie myśleć o nim jako przedmiocie troski, ale o podmiocie, który mamy poznać i spróbować zrozumieć jego zadania we wspólnocie ludzi wierzących. Inspiracja biblijna nie zwalnia nas od poznania dorobku pedagogiki, psychologii, czy medycyny. Inspiracja ta odrzuca pokusę „udawania” specjalistów, czy wprost diagnozowania na własną rękę, bez odpowiedniego przygotowania. Połączenie inspiracji biblijnej i współczesnego dorobku nauk prowadzi nas do przekonania, że razem możemy tworzyć kulturę włączania.
Słowa kluczowe: autyzm, stres, szkoła, nauczyciele
Dostęp WWW: https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/1434

author = "Andrzej Kiciński and Aleksandra Przytuła",
title = "Wyzwania wobec stresu nastolatków z zaburzeniami spektrum autyzmu na lekcji ",
journal = "Zeszyty Formacji Katechetów",
year = "2023",

Kiciński, A. and Aleksandra Przytuła(2023). Wyzwania wobec stresu nastolatków z zaburzeniami spektrum autyzmu na lekcji . Zeszyty Formacji Katechetów, 4, 47-57.