Czasopismo: TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie (ISSN: 1899-7694)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: W roku szkolnym 2022/2023 nastąpiły zmiany w prawie oświatowym w Polsce. Zmieniły się zasady awansu zawodowego nauczycieli, które dotyczą nauczycieli religii Kościoła katolickiego i innych kościołów oraz związków wyznaniowych. Stąd celem artykułu jest odpowiedź na pytania: na ile nauczyciele religii katolickiej poznali prawo oświatowe we wcześniejszych procedurach awansu i jakie obowiązki formalno-prawne oraz wyzwania edukacyjne mogą wystąpić w planowaniu własnego rozwoju zawodowego w nowej procedurze? Współczesne badania ukazują, że znajomość prawa oświatowego i wyznaniowego wśród nauczycieli religii katolickiej w Polsce jest duża. Widać, że istnieje ścisły związek między przebywaniem ścieżki zawodowej nauczycieli a poznaniem prawa. Odnotować należy szereg dobrych praktyk wypracowanych pomiędzy nadzorem pedagogicznym a poszczególnymi kuriami diecezjalnymi. Warto odnotować, że oprócz oczywistych korzyści związanych z podniesieniem wynagrodzenia, nauczyciele religii katolickiej byli motywowani przez właściwe władze kościelne do pełnego zaangażowania w życie szkoły i uczniów w duchu służby Bogu i ojczyźnie. W opiniach nauczycieli religii katolickiej można zauważyć przewagę motywacji religijnej w pełnionej misji i oczywiście krytykę poprzedniej zbiurokratyzowanej ścieżki awansu zawodowego stąd można wysnuć przypuszczenie, że bliższy im jest obecny projekt związany z wyakcentowaniem praktyki nauczycielskiej.
Słowa kluczowe: prawo oświatowe, awans zawodowy nauczyciela, nauczyciel religii katolickiej
Dostęp WWW: https://ojs.academicon.pl/tkppan/article/view/8069
DOI: https://doi.org/10.32084/tkp.8069

author = "Andrzej Kiciński",
title = "Knowledge of the Law and Professional Advancement of Catholic Religious Education Teachers in Poland",
journal = "TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie",
year = "2023",

Kiciński, A. (2023). Knowledge of the Law and Professional Advancement of Catholic Religious Education Teachers in Poland. TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie, 153-165.