[Catholic teaching of religion vs. parents’ perceptions regarding adulthood of children on the autism spectrum]

Czasopismo: Zeszyty Formacji Katechetów (ISSN: 1642-090X)
Współautorzy: Natalia Kalinowska
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Ministerstwo Edukacji i Nauki we wszystkich podstawach programowych dotyczących przedszkoli i szkół zwraca szczególną uwagę na uczniów z różnymi niepełnosprawnościami w logice edukacji włączającej. W roku szkolnym 2022/2023 nastąpiły zmiany w zasadach awansu zawodowego nauczycieli, które dotyczą również nauczycieli religii katolickiej. Nauczyciele mają nabyć więcej wiedzy, umiejętności i zaangażować się na rzecz dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To opracowanie skupia się na ob-szarze pedagogiki specjalnej, która pomaga zrozumieć współczesne osiągnięcia naukowe dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu, a zwłaszcza pragnie wyznaczyć nowe spojrzenie na dorosłość dotkniętych tym problemem. Badania zostały przeprowadzone w 2022 r. Ocena wyobrażenia dorosłości dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w opinii rodziców ma duże znaczenie dla wszystkich nauczycieli. Jest punktem wyjścia dla planów dydaktycznych i wychowawczych. Jest też ważnym czynnikiem w towarzyszeniu w integralnym rozwoju dziecka. Nauczyciele religii katolickiej wobec wyobrażeń dorosłości dzieci ze spektrum autyzmu w opinii rodziców mają sięgać z jednej strony do źródeł katechezy Kościoła, a z drugiej poznawać aktualne badania naukowe, aby ich misja była zakorzeniona w kon-kretnej sytuacji edukacyjnej.
Słowa kluczowe: autyzm, religia, rodzice, katecheci
Dostęp WWW: https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/1426/896

author = "Andrzej Kiciński and Natalia Kalinowska",
title = "Nauczyciele religii katolickiej wobec wyobrażeń dorosłości dzieci ze spektrum autyzmu w opinii rodziców",
journal = "Zeszyty Formacji Katechetów",
year = "2023",

Kiciński, A. and Natalia Kalinowska(2023). Nauczyciele religii katolickiej wobec wyobrażeń dorosłości dzieci ze spektrum autyzmu w opinii rodziców. Zeszyty Formacji Katechetów, 3, 85-92.