Katecheza a nauczanie religii katolickiej w Polsce
[Catechesis and teaching catholic religion in Poland]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Nauczanie religii w szkole ma długą tradycję w Polsce, jej powrót do szkoły w 1990 roku postawił Kościołowi katolickiemu zadanie dostosowania katechizacji do nowej rzeczywistości oświatowej. Nastąpiła ogromna mobilizacja, aby sprostać temu wyzwaniu. Dzisiaj, po prawie 30 latach, można stwierdzić, iż nauczanie religii w polskiej szkole jest zabezpieczone prawem międzynarodowym i polskim, jest dobrze zorganizowane, ma dobrze wykształconych katechetów i ciągle jest wzbogacana coraz to nowymi programami i podręcznikami. Niemniej wielu biskupów i katechetyków podkreśla, że katecheza parafialna została na marginesie życia kościelnego i czynione są liczne wysiłki, aby ją reaktywować. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski katecheza i nauczanie religii w szkole powinny wzajemnie się uzupełniać. Tak stało się tylko częściowo. Analizując bogaty dorobek katechetyków polskich o nauczaniu religii w szkole widać znajomość doświadczeń innych krajów, w których nauka religii jest w szkole. Odnotować również należy, że katechetycy polscy nie chcą i nie kopiują obcych rozwiązań, gdyż sytuacje w poszczególnych Kościołach są istotnie różne. Stąd raczej powszechnie przyjęli myśl, że szkolne nauczanie religii traktują jako część katechezy, tj. jako specyficzną formę katechezy. I choć katecheza parafialna pozostała na marginesie życia duszpasterskiego, to Kościół katolicki w Polsce poprzez prężnie działające parafie realizuje podstawowe zadania katechezy skupiające się na katechezie sakramentalnej. Rozwijają się zarówno tradycyjne formy katechezy: jak ta głoszona podczas fenomenu pielgrzymowania w Polsce, czy też nowe formy: jak głoszenie katechez w mediach.
Słowa kluczowe: katecheza, nauczanie religii w szkole, pielgrzymowanie, mass media
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/10702/10662
DOI: 10.18290/rt.2018.65.11-2

author = "Andrzej Kiciński",
title = "Katecheza a nauczanie religii katolickiej w Polsce",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2018",

Kiciński, A. (2018). Katecheza a nauczanie religii katolickiej w Polsce. Roczniki Teologiczne, 11, 17-34.